• WARCABY

• KOŁO WARCABOWE W PRZEDSZKOLU NR 14 W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

CZYLI PRZYGOTOWANIA DO TURNIEJU

W naszym przedszkolu gry planszowe to bogata baza pomocy dydaktycznych.

Dzieci chętnie uczestniczą w takiej formie spędzania czasu w przedszkolu,

szczególnie w czasie zabawy dowolnej.

Ta forma działalności  sprawia dzieciom wiele przyjemności, uczą się współpracy,

rozwijają relacje społeczne i emocjonalne.

Dają poczucie sukcesu, jak również uczą godzenia się z porażką, co w corocznej analizie obserwacji dzieci jest jednym z trudniejszych elementów osiągnięcia gotowości szkolnej.

Celem koła warcabowego jest rozwijanie zainteresowań dzieci

oraz czerpanie radości i zadowolenia grą w warcaby,

rozwijanie logicznego myślenia i integracja dzieci, zarówno biorących udział w grze,

jak i kibicujących

oraz utrwalenie w dzieciach motta

„trening czyni mistrza”

a więc zachęcamy do  treningów, nie tylko w grze w warcaby,

ale również w innych obszarach życia, w których dzieci chcą osiągnąć sukces.

Nauka gry w warcaby to doskonała sposobność do stymulowania rozwoju emocjonalnego

i intelektualnego dziecka, rozwija inteligencję, zdolności twórcze, współzawodnictwo, kształtuje osobowość i pozwalająca na rozwój twórczego potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku oraz daje wiele radości.

Gra w warcaby rozwija u dzieci koncentrację i cierpliwość, wycisza, uczy logicznego myślenia, strategicznego działania a także spostrzegawczości.

Na zajęciach panuje miła atmosfera, przy której pomiędzy dziećmi dochodzi do zdrowej rywalizacji.

Specyfika gry w warcaby wyklucza odtwórcze działanie.

Wszelkie próby bezmyślnego naśladownictwa skazane są na niepowodzenie.

Dziecko samo kreuje wydarzenia na planszy i ponosi za nie odpowiedzialność.

Mając w domu przedszkolaka, możemy spokojnie zaznajamiać go z zasadami gry w warcaby.

są one o wiele prostsze do zapamiętania niż w przypadku szachów,

więc dziecko w wieku około 4-5-6 lat da sobie radę.

Oczywiście z początku mogą pojawić się trudności,

ale nie od razu Rzym zbudowano!