• POLECANA LITERATURA DLA RODZICA

KSIĄŻKI POLECANE RODZICOM

na temat ,,Jak radzić sobie ze złością i agresją u dzieci"

Kiedy dzieci są agresywne. Poradnik dla rodziców i wychowawców. Arnd Stein ; JEDNOŚĆ - Kielce 2003 Postawy rodzicielskie i styl wychowawczy ma istotny wpływ na kształtowanie się osobowości dziecka. Proponowana książka pozwala rodzicowi zdiagnozować własne preferencje w tym zakresie. Opisuje również różnorodne przejawy dziecięcej agresji a także sposoby radzenia sobie z nimi. Daje wskazówki, które pozwalają na uniknięcie rodzinnych konfliktów.

Krzyczeć, Bić, niszczyć. Agresja u dzieci w wieku do lat 13 Joachim Rumpf;Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne - Gdańsk 2003 Nie każde zachowanie agresywne jest przemocą. Gdzie leży granica pomiędzy nimi i jak radzić sobie z przejawami dziecięcej złości , dowiemy się  z omawianej pozycji. Poznamy proste i wypróbowane nie inwazyjne metody pozwalające na radzenie sobie z tym problemem.

Jak sobie poradzić z agresją u dzieci. Poradnik dla rodziców Dieter Krowatschek; WAM 2005 Wśród negatywnych emocji, z którymi styka się u dziecka rodzic, jest złość. Autor książki wyjaśnia mechanizmy jej powstawania. Przedstawia przykłady i najczęstsze formy agresywnych zachowań oraz wyjaśnia ich przyczyny Podaje wskazówki jak reagować w trudnych sytuacjach.. Proponuje różnorodne metody pozwalające na doraźne radzenia sobie z dziecięcą i młodzieńczą agresją.

Każde dziecko może nauczyć się reguł. Jak ustanowić granice i wytyczyć zasady postępowania od niemowlaka do dziecka w wieku szkolnym. Annete Kast-Zahn;  Ksiżka stanowi rzetelnie umotywowany i skuteczny zbiór wskazań, jak ukrócić złe zachowanie dziecka i wytyczyć wyraźne granice jego postępowania - słowem: jak nauczyć dziecko niezbędnych reguł, szanując przy tym jego osobowość. Autorka przychodzi                z pomocą tym, którym troska i intuicja rodzicielska nie wystarczają, by skutecznie rozwiązać codzienne problemy. Zwięźle i jasno ukazuje, jak postępować z niemowlakiem czy kilkulatkiem, by respektował podstawowe zasady, takie jak jedzenie i spanie o stałych porach, sprzątanie po sobie czy samodzielne odrabianie lekcji. Książka mówi, jak bez gróźb i kar pohamować dziecięce wybuchy agresji i przyzwyczaić do regulaminu, nie tłumiąc jednocześnie wyobraźni dziecka i dodając mu odwagi potrzebnej w dorosłym życiu.

Złość i agresja u dzieci  Sparrow D.Joshua, Brazelton Thomas B.

Złość to naturalne uczucie, które towarzyszy każdemu z nas. Tego, jak nad nią panować, uczymy się przez całe życie. Autorzy wnikliwie omawiają proces pojawiania i uzewnętrzniania się złości – już od momentu narodzin. Przekonują przy tym, że najważniejsze jest to, by poznać jej prawdziwe powody. A może być ich dużo, miedzy innymi niezaspokojone potrzeby, pojawienie się młodszego rodzeństwa, zła atmosfera między rodzicami czy napięcia wśród rówieśników. Ten napisany z humorem poradnik doskonale uczy, jak zrozumieć gniew swojego dziecka i jak sobie z nim poradzić.

Dzięki tej książce dowiesz się:
          jakie są przyczyny wybuchów gniewu u dziecka,
          dlaczego twoje dziecko reaguje w taki, a nie inny sposób,
          jak radzić sobie z agresją najmłodszych,
          jak nauczyć dziecko rozładowywać złość,
          jak wspomagać dziecko w pokonywaniu czekających je wyzwań,
          jak panować nad gniewem w codziennych sytuacjach.

Jak mówić żeby dzieci nas słuchały, jak słuchać żeby dzieci do nas mówiły Adele Faber, Elaine Mazlish

Korzystając z porad autorek masz szansę wychować pociechę, która z Tobą rozmawia i współpracuje,                        a w konsekwencji rośnie na świadomego, mądrego emocjonalnie człowieka. Rady przedstawione zostały                         w zabawny sposób, dzięki czemu łatwo się je przyswaja i stosuje w praktyce.

Przedszkole nr 14 życzy przyjemnej lektury