• RAMOWY ROZKŁAD DNIA

5:30 – 8:00  Schodzenie się dzieci, zabawy dowolne z wyboru dzieci służące realizacji pomysłów w kącikach tematycznych, przy stolikach, na dywanie, rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci.

8:00 – 8:45 Wspieranie rozwoju dzieci poprzez: zabawy dydaktyczne, konstrukcyjne, ruchowe przy muzyce, zabawy rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, ćwiczenia mowy, artykulacyjne, oddechowe itd. Zabawy integrujące grupę. Indywidualna pomoc wspomagająca rozwój dziecka.

8:45 – 9:00 Przygotowanie do śniadania: czynności porządkowe w sali, zabiegi sanitarno-higieniczne, pełnienie dyżurów.

9:00 – 9:30 ŚNIADANIE. Samodzielne spożywanie posiłków, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych, zachęcanie do spożywania pełnowartościowych posiłków  i próbowania nowych smaków. Nabywanie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków.

9:30 - 11:45  Kierowane zajęcia edukacyjne różnego typu z całą grupą realizowane według programu  wychowania przedszkolnego, zgodnego  z obowiązującą podstawą programową  wychowania przedszkolnego. Tworzenie okazji     do obserwowania, eksperymentowania, odkrywania, podejmowania zabaw badawczych, konstrukcyjno- technicznych, wspieranie działań twórczych poprzez kontakt ze sztuką, muzyką, literaturą, wycieczki, spacery, przebywanie w ogrodzie przedszkolnym: obserwacje przyrodnicze, gry i zabawy ruchowe, zajęcia sportowe, przygotowanie do posługiwania się językiem obcym nowożytnym ( język angielski ), zajęcia z religii.

11:45 – 12:00 Przygotowanie do obiadu: zabiegi sanitarno-higieniczne, samoobsługowe, pełnienie dyżurów.

12:00 – 12:30 OBIAD. Nabywanie umiejętności samodzielnego spożywania posiłków, prawidłowego posługiwania się sztućcami, kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych- zachęcanie do spożywania pełnowartościowych posiłków i próbowania nowych  smaków, wyrabianie nawyków higieniczno– kulturalnych.

12:30 – 12:45 Relaksacja po posiłku: zabawy i zajęcia integrujące grupę o charakterze wyciszjącym: bajkoterapia, muzykoterapia, art. terapia.

12:45 – 13.30 Gry i zabawy dydaktyczne, stolikowe, utrwalenie poznanych wierszy i piosenek, ćwiczenia gramatyczne i słownikowe zabawy w małych grupach w kącikach zabaw przy niewielkim udziale nauczyciela, rozmowy kierowane z dziećmi, zachęcanie do podejmowania własnej aktywności, praca korekcyjno-kompensacyjna.

13:30 – 13.45 Przygotowanie do podwieczorku: porządkowanie sali, czynności samoobsługowe, zabiegi sanitarno- higieniczne.

13:45 – 14:00 PODWIECZOREK Samodzielne spożywanie posiłków, kształtowanie nawyków higieniczno– kulturalnych, związanych z zachowaniem się przy stole.

14:00 – 16:30  Zabawy dowolne w sali lub w ogrodzie: indywidualne, zbiorowe lub inne formy swobodnej działalności dziecka, praca stymulacyjna, realizacja projektów i programów własnych, zabawy według zainteresowań dzieci. Realizacja zadań w ramach pomocy  psychologiczno- pedagogicznej. Porządkowanie Sali. Rozchodzenie się dzieci do domów.