• CZYTAJMY  NASZYM DZIECIOM.

           O tym, że należy dzieciom czytać książki, wie chyba każdy dorosły.Przedszkole może i powinno uzupełniać domowe czytanie, a tam, gdzie całkiem go brak, dać zaniedbanym dzieciom szansę codziennego kontaktu ze słowem pisanym.

          Głośne czytanie dzieciom jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Lawinowo rośnie ilość informacji i wiedzy. Kto nie czyta, nie nadąży za zmianami we współczesnym świecie.  Czytanie chroni dzieci przed uzależnieniem od telewizji i komputerów.  Czytanie jest dobrą alternatywą dla fałszywych wartości masowej kultury. Nawyki umysłowe, przekonania i system wartości powstają w dzieciństwie. Współczesne dzieci dorastają w ubogim językowo środowisku. Rodzice coraz mniej z nimi rozmawiają i mało im czytają. Kontakt z żywym słowem wyparła telewizja, której narzędziem nie jest język, lecz obraz. W efekcie dzieci coraz gorzej znają język, tymczasem język jest narzędziem myślenia - w tym także matematycznego! Dzieci słabo wyćwiczone w używaniu języka i w myśleniu, pozbawione wyobraźni, którą telewizja wypiera, będą miały trudności od pierwszych dni szkoły i w późniejszym życiu. Zapał do książek trzeba zatem rozwijać  już w dzieciństwie, czytając dzieciom na głos. Mądre książki są  nośnikami ważnych, uniwersalnych wartości moralnych. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do refleksji nad konsekwencjami własnych słów i czynów. Jest to szczególnie ważne w dzisiejszym świecie, zdominowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za pieniądzem. Wobec narastającej demoralizacji młodego pokolenia nauczanie od najmłodszych lat wartości moralnych, takich jak uczciwość, szacunek, odpowiedzialność, życzliwość, rozum, odwaga, czy sprawiedliwość, staje się sprawą być albo nie być społeczeństwa i państwa.

          „Nie ma szczęśliwego dzieciństwa bez książki”.

           Czytanie dziecku książek staje się codziennym , upragnionym przez nie rytuałem w wybranej przez domowników porze dnia. Stały kontakt z książką jest już potrzebą dziecka. Aby jednak pobudzić wyobraźnię dziecka trzeba mu czytać bajki, baśnie i wiersze, w których bohaterowie dokonują małych i wielkich czynów odnoszą sukcesy i porażki, a język jest źródłem niepowtarzalnego nastroju. Każda wysłuchana bajka powinna być okazją do rozmowy . Może również inspirować do malowania, rysowania czy zabawy w teatr.

           

          „Poczytaj mi mamo ,poczytaj mi tato

          bo w książkach tak wiele się dzieje

          na przykład gdy czytasz Kubusia Puchatka

          choć znam to ,to zawsze się śmieję”

           

          Niech ta prośba nigdy nie pozostanie bez odzewu. Zachęcam do czytania dzieciom nie tylko w domu…

          D.K.

           

    • Kontakty

      • Przedszkole Nr 14 w Dąbrowie Górniczej,
      • przedszkole nr 14 (32) 264-26-02 sekretariat/dyrektor 451-161-950 intendent 451-161-949
      • ul. Tysiąclecia 25A 41-303 Dąbrowa Górnicza Poland
      • Na podstawie obowiązujących przepisów wyznaczonym Inspektorem ochrony danych osobowych jest Pan Łukasz Więckowski z którym można się kontaktować pod nr. tel. 534 971 975 lub e-mail: odo@cuw.dg.pl
      • Sprawy dotyczące odpłatności w tym zgłaszanie nieobecności dziecka zaznaczamy w pierwszej kolejności na MOBIPORTALU ( zgodnie z porozumieniem do godziny 11 dnia poprzedzającego), w sytuacjach wyjątkowych prosimy o kontakt z intendentem (w przypadku niemożności wejścia na MOBIPORTAL), e- mail: beblaut@p14.dg.pl lub pod nr tel. 451-161-949 (intendent),
      • identyfikator ePUAP: Przedszkole-14dg
  • Galeria zdjęć

      brak danych