• Pedagog specjalny: mgr Aleksandra Sapich-Kocur

Poniedziałek    8.30-10.30

Wtorek             11.30-14.30

Środa               10.15-14.15

ZAPRASZAM RODZICÓW NASZYCH DZIECI. POSTARAM SIĘ POMÓC.

Praca pedagoga specjalnego najczęściej skupia się wokół dzieci ze specjalnymi potrzebami rozwojowymi i edukacyjnymi oraz potrzebującymi wsparcia w określonej sferze rozwoju. Zadaniem pedagoga specjalnego jest wszechstronne wspomaganie funkcjonowania dziecka niepełnosprawnego lub potrzebującego wsparcia na terenie grupy, placówki, prowadzenie zajęć indywidualnych w oparciu o Indywidualny Program Edukacyjno – Terapeutyczny (IPET) jak i  ogólne wspomaganie rozwoju dziecka wg jego potrzeb. Zadaniem pedagoga specjalnego jest też profilaktyka                      - a w tym zapobieganie przemocy rówieśniczej, przeciwdziałanie zachowaniom agresywnym, uczenie rozwiązywania konfliktów w sposób pokojowy, wyładowywania przykrych emocji w sposób nieszkodliwy dla innych dzieci czy dorosłych.

Pedagog specjalny pracuje w grupie rówieśniczej w której znajduje się dziecko oraz prowadzi indywidualne zajęcia terapeutyczne lub grupowe, które mają na celu wspomaganie rozwoju dziecka w sferze emocjonalnej, poznawczej, społecznej, adekwatnie do jego potrzeb.

Najczęściej stosowane metody w pracy pedagoga specjalnego:

-bajkoterapia,

-nauka globalnego czytania (czytanie całowyrazowe),

-muzykoterapia,

-arteterapia,

-Metoda W. Sherborne,

-Pedagogika Zabawy,

-metody relaksacyjne.

W pracy z dziećmi pracuje zgodnie z zasadami:

• poglądowości - daje dziecku możliwość wszechstronnego, polisensorycznego poznawania otaczającej rzeczywistości, czyli za pomocą wszystkich zmysłów,
        • indywidualizacji - czyli dostosowania zadań od psychofizycznych potrzeb dziecka, biorąc pod uwagę jego potrzeby, możliwości i tempo pracy,
        • zasada stopniowania trudności - wychodzę od tego co łatwe, co dziecko zna, aby wzmocnić w nim wiarę we własne siły. To mobilizuje dziecko do przezwyciężania niepowodzeń.
        • systematyczności,
        • trwałości wiedzy - wielokrotnego powtarzania nabytej wiedzy i umiejętności
          współpracy z rodzicami - w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.

ZAPRASZAM RODZICÓW NASZYCH DZIECI. POSTARAM SIĘ POMÓC.