• TERAPEUTA INTEGRACJI SENSORYCZNEJ:  mgr Dorota Kołodziej

Zaburzona integracja sensoryczna a zachowanie dziecka | Strefa Myśli

obraz z:Zaburzona integracja sensoryczna a zachowanie dziecka | Strefa Myśli

INTEGRACJA SENSORYCZNA

Problemy z integracją sensoryczną dotyka nas wszystkich.

Zachęcamy rodziców do wspólnych ćwiczeń i zabaw z dzieckiem,

bo przecież każdemu dziecku taka zabawa jest potrzebna.

Wspólne doświadczanie , odczuwanie różnych bodźców wpłynie nie tylko na pogłębienie relacji z dzieckiem ale także  pozwoli na odczuwanie na „własnej skórze” oddziaływania różnych bodźców we wsparciu rodzica.

Polecamy proste zabawy i ćwiczenia które sprawdzono,  że są atrakcyjne dla dzieci

oraz wspomagające integrację sensoryczną.:

UKŁAD DOTYKOWY

„Naleśnik”

Ciasno zroluj dziecko w koc, bawiąc się w smarowanie i zawijanie naleśnika.

Malowanie dłońmi, stopami

Farbę przeznaczoną do malowania palcami możesz zmieszać z innymi materiałami,

na przykład kaszą, piaskiem, ryżem itp.

Stwórzcie też własną „farbę” z kisielu, galaretki czy pianki do golenia.

Zabawa w kąpieli

Zachęcaj dziecko do używania podczas kąpieli różnych rodzajów gąbek, mydeł i ręczników. Zaproponuj maluchowi myjki o różnych fakturach, gąbki o odmiennych kształtach. Jeśli chcesz, możesz też dodać do kąpieli odrobinę krochmalu z mąki ziemniaczanej.

Dotykowe pudełko

Weź pudełko po butach lub poszewkę na poduszkę.

Następnie umieść w środku różne przedmioty, po czym poproś dziecko,

by wkładając rękę do pudełka spróbowało zgadnąć, jakiego przedmiotu dotyka.

Wspólne gotowanie

Stwarzaj dziecku jak najwięcej okazji do wspólnego gotowania, przede wszystkim mieszania, ugniatania różnego rodzaju ciast.

Degustacja

Zachęcaj dziecko do próbowania nowych potraw, o różnych smakach i konsystencji.

UKŁAD PRZEDSIONKOWY (odpowiedzialny m.in. za ruch i równowagę, napięcie mięśniowe, koordynację)

Skakanie na piłce

Wspólne zabawy na dużej nadmuchiwanej piłce, na której maluch będzie mógł usiąść i skakać.

Tor przeszkód

Stwórzcie wspólnie tor przeszkód, taki, który będzie wymagał od dziecka pełzania, skakania, wspinania, turlania, celowania itp.

Huśtawki

Bujajcie się razem na różnego rodzaju huśtawkach,

przede wszystkim podwieszanych, wahadłowych, wiszących oponach.

Turlanie

Turlajcie się razem na kocyku, a latem z niewielkiej trawiastej górki.

Bieganie

Przypomnij sobie zabawę w berka; ścigajcie się, rozegrajcie mecz piłki nożnej czy koszykówki.

Skakanie

Zachęcaj dziecko do zeskakiwania z niewielkiego podwyższenia (na przykład pierwszego stopnia schodów), wskakiwania na oznaczone pole, grę w klasy, zabawę skakanką.

Bujanie w kocyku

Maluch kładzie się na rozłożonym dużym kocu, następnie dwie dorosłe osoby delikatnie bujają go na boki. Należy pamiętać przy tym o bezpieczeństwie!

UKŁAD PROPRIOCEPTYWNY (tzw. czucie głębokie, dostarcza wrażeń z mięśni i stawów)

Siłowanie

Usiądź na podłodze i powiedz dziecku

„Spotkałeś na swojej drodze ogromny kamień, jednak spróbuj go przepchnąć”.

Ciągnięcie

Pozwól dziecku pchać wózek z zakupami czy spacerówkę.

Machanie i odbijanie

Zachęcaj dziecko do zabaw rakietą tenisową, do badmintona itp.

Chodzenie tyłem

Przypomnij sobie, jak zabawne i ciekawe może być chodzenie na opak.

Zabawa w „taczkę”

Dziecko opiera dłonie o podłogę, a ty chwytasz je za uda i prowadzisz niczym taczkę.

Nalewanie i przesypywanie

Pozwól dziecku na eksperymenty, niech przelewa płyny

z kubeczka do kubeczka, przez lejek,

a łyżeczką przesypuje drobne materiały o różnej fakturze

(przede wszystkim ryż, kaszę)

do pojemników różnej wielkości.